Obilježen Svjetski dan zdrave hrane

hrana

Povodom 17. oktobra Svjetskog dana zdrave hrane Prim.spec.dr Ifeta Erović iz JZU Dom zdravlja Bijelo Polje održala je predavanje i radionicu na temu „ Zdrava ishrana“  u  VJ“Crvenkapa“  JPU „Dušo Basekić“ u Bijelom Polju.

Zdrava hrana je osnov zdravog života i dobrog zdravlja, tako da je najvažnije naučiti djecu od malih nogu šta je pravilna ishrana i zdrava hrana. Koliko je važno unositi voće i povrće, a izbjegavati pretjerani unos slatkiša. Tim povodom odabrana je grupa djece starosti od 5 godina i analizirane su njihove navike u ishrani tokom doručka vodeći računa o tome šta djeca vole, a šta ne žele ni da pomirišu.

Djeca su uglavnom birala hranu koju poznaju, koja im lijepo izgleda i onu koju  zahtijevaju od svojih roditelja kući, a to su  viršle, salame i slatkiši, samo je mali broj među njima ruku pružio ka pecivima, šargarepi, paprici i banani. Nemaju granicu pri unosu hrane, pretrpavaju se i pojedini već imaju naznake gojaznosti.

Imajući sve to u vidu vrlo rado su dati odgovori na sva pitanja mališana i uz niz savjeta pokušano je da im se približi značaj zdrave ishrane. Zbog jako dobre saradnje sa djecom ali i kadrom koji radi smatramo da ova i slične aktivnosti mogu doprinijeti jačanju svijesti o zdravoj ishrani.